Postaw na rozwój swojego dziecka – aktywność kluczem do sukcesu

W czasach szybkiego rozwoju technologii i otaczających nas z każdej strony coraz to nowych gadżetów warto znaleźć razem z dzieckiem pasję, która nie tylko będzie bawić, ale też rozwijać. Dlaczego warto wybrać ruch i aktywność? Powody można wymieniać godzinami.

Wysiłek fizyczny jest szczególnie zalecany dzieciom, bowiem nie tylko pozwala zachować szczupłą sylwetkę, ale też wspomaga rozwój zdrowotny i psychiczny. Co więcej poprawia krążenie oraz wzmacnia układ mięśniowy i kostny. Dlatego warto przyzwyczajać dzieci do aktywnego spędzania czasu już od pierwszych lat życia. Jak? Przede wszystkim chodząc na spacery, zachęcać do biegania i zapisując je na zajęcia, gdzie będą rozwijać się pod okiem profesjonalnych instruktorów, np. na basen albo taniec.

Na wzór piramidy zdrowego żywienia specjaliści Instytutu Żywności i Żywienia oraz Ministerstwa Zdrowia opracowali piramidę aktywności fizycznej dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Na jej trzecim piętrze znalazły się m.in. ćwicznia o charakterze rytmiczno-tanecznym. Zaleca się korzystanie z nich co najmniej 2-3 razy w tygodniu, bowiem ruch trenuje nie tylko mięśnie i świadomość własnego ciała, ale też psychikę.

– W pierwszych latach życia wykorzystajmy naturalną potrzebę ruchu do wciągających zabaw ogólnorozwojowych – radzi Joanna Szumkowska, instruktorka tańca dla dzieci w szkole Danceworld by Agnieszka Kaczorowska. Aktywizowanie dzieci jest ważne również pod względem kształtowania ich przyszłości. Przez pierwsze lata życia nasze pociechy nabywają umiejętności, które w kolejnych etapach tylko rozwijają. – Na każdych zajęciach budujemy ogólną sprawność i wrażliwość. Dodatkowo taniec wyzwala we wszystkich, również tych najmłodszych, zalew endorfin, czyli hormonów szczęścia, a badania wskazują, że dzieci sprawne fizycznie lepiej radzą sobie w szkole. To między innymi dzięki rozwijaniu pamięci ruchowej czy koordynacji, a warto również zwrócić uwagę na psychiczne zmiany u dzieci. Po kilku miesiącach aktywności łatwo zauważyć, że są bardziej komunikatywne, otwarte, szybciej nawiązują relację z innymi. Budują pewność siebie. To przede wszystkim dobra zabawa, a poważny trening zaczyna się dopiero w późniejszych latach i dotyczy tych, którzy chcą podążać w stronę profesjonalizacji – tłumaczy trenerka.

Ruch i aktywność wpływają na rozwój układów: ruchowego, nerwowego, oddechowego i krążenia. Rozwija również mózg i buduje koordynację ruchową. Jeśli wybieramy między zajęciami indywidualnymi i grupowymi postawmy na te drugie. Kontakt z rówieśnikami ukształtuje nasze dzieci dwubiegunowo – z jednej strony nauczą się współpracy, konsekwencji, dyscypliny i adaptacji w środowisku innych dzieci, z drugiej – nauczy zdrowego współzawodnictwa, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie z sukcesem i porażką, a także będzie motywował do wytężonej pracy nad sobą.

Bez względu na to, jakie zajęcia wybierzemy, pamiętajmy o jednym z najważniejszych aspektów przy aktywizacji młodego pokolenia – dawajmy dobry przykład!

Skontaktuj się z nami!

Jak możemy Ci pomóc? Masz dodatkowe pytanie? Chcesz umówić się na indywidualną lekcję?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zamienimy każdą niepewność w wyczerpującą odpowiedź.

Nasza lokalizacja

ul. Kijowska 7
03-743 Warszawa