Zamiast dla mięśni, ćwicz dla… mózgu.

Sport to zdrowie – to zdanie powtarza się wszędzie. Słyszą je dzieci od najmłodszych lat, nastolatki, które chcemy odciągać od komputerów i dorośli, motywujący się do aktywności. Co jednak, gdy bieganie nuży nas po 300 metrach, na sam dźwięk słowa fitness bolą nas wszystkie mięśnie, a dzieci wolą zostać artystami, a nie sportowcami?

 

Na początku warto zadać sobie pytanie: po co ćwiczymy? Nie tylko, by być szczupłym, modnym i trendy. Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że ćwiczymy dla zdrowia. I to nie tylko fizycznego.

 

W 2003 roku czasopismo „Pediatric Exercise Science” opublikowało badania, które pokazały, że dzieci aktywne fizycznie są bardziej kreatywne od rówieśników, łatwiej się koncentrują i lepiej radzą sobie w szkole. W 2010 roku badania na Uniwersytecie Illinois w Stanach Zjednoczonych wykazały, że aktywne dzieci dużo lepiej zdały testy pamięciowe, a ich mózgi mają lepiej rozbudowaną strukturę zaangażowaną w te procesy.

 

Taką aktywnością może być standardowe bieganie albo trening aerobowy. Co jednak, gdy chcemy rozbudzić chęć do ruszania się w naszym dziecku? Warto wówczas postawić na inne aktywności. W lecie regularnie zabierać pociechy na plac zabaw i spacery, a zimą zapisać na dodatkowe zajęcia, które dostarczą im nie tylko zdrowej aktywności, ale też zabawy. – Mama zachęcała mnie do ruchu od najmniejszych lat i dzisiaj jestem jej za to wdzięczna, bo dzięki aktywności fizycznej moje ciało było przygotowane do różnych dyscyplin sportowych, w tym do tańca, który stał się moją największą pasją. – przyznaje Agnieszka Kaczorowska, tancerka i aktorka, która w swojej szkole tańca Danceworld przygotowała specjalny plan rozwoju dla dzieci. – Korzyści z tańca mogłabym wymieniać godzinami, ale jeśli mam wybrać te kluczowe, to po pierwsze pobudzanie aktywności fizycznej, po drugie wszechstronny rozwój osobowości, a po trzecie świetna zabawa – opowiada Kaczorowska.

 

Śledząc wyniki badań, wniosek jest jednoznaczny – wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na rozwój komórek nerwowych. Potwierdziły to np. badania rezonansem magnetycznym przeprowadzone przez Kirka Ericksona z University of Pittsburgh. Zaobserwowano zmiany nie tylko u młodych osób, ale również u starszych. Po kilku miesiącach regularnych aktywności fizycznych lepsze wyniki uzyskali wszyscy biorący udział w badaniu. W ostatnich latach, wraz z postępem technologicznym, przeprowadzono doświadczenia stosując m.in. tomografię komputerową. Wynik? Ludzki mózg podczas wysiłku wytwarza nowe neurony i komórki nerwowe. Dzięki treningowi komórki nerwowe tworzą gęste sieci połączeń nerwowych.

 

Badania rezonansem magnetycznym potwierdziły też, że podczas aktywności fizycznej wydzielana jest substancja o nazwie BDNF, czyli brain-derived neurotrophic factor, która odpowiada m.in. za regenerację starych i tworzenie nowych neuronów. Te wnioski zostały po raz pierwszy opublikowane przez magazyn medyczny Proceedings of the National Academy of Sciences. Za pomocą testu mierzącego przepływ krwi do mózgu (MRI), dr Fred Gage z Salk Institue w La Jolla wykazał, że produkcja nowych neuronów jest tym większa, im bardziej regularny i długi był wysiłek fizyczny.

 

Regularne aerobowe ćwiczenia fizyczne, do których z powodzeniem można zaliczyć wspomniany wcześniej taniec (oprócz tego to np. jogging, jazda na rowerze czy pływanie) są dla organizmu jednym z najważniejszych czynników warunkujących rozwój. Jednocześnie zmniejszają ryzyko chorób, m.in. układu krążenia czy osteoporozy, spowalniają starzenie się mózgu i pogarszanie się funkcji umysłowych, zapobiegają demencji i korzystnie wpływają na sprawność intelektualną, pamięć czy łatwiejsze znoszenie stresujących sytuacji.

Skontaktuj się z nami!

Jak możemy Ci pomóc? Masz dodatkowe pytanie? Chcesz umówić się na indywidualną lekcję?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zamienimy każdą niepewność w wyczerpującą odpowiedź.

Nasza lokalizacja

ul. Kijowska 7
03-743 Warszawa