Dwa światy w tańcu. Iwona Cichosz: Na parkiecie znikają bariery

Muzyka i taniec to magiczny świat, który można poczuć całym sobą. W tej niezwykłej przestrzeni wibracje, zmysły i mowa ciała partnera wyrażają więcej niż nuty, pozwalając usłyszeć to, czego nie można wyrazić dźwiękiem.

Osoby niesłyszące mają dużo lepiej od przeciętnego człowieka wykształcone zmysły – widzą więcej, są spostrzegawcze, mają szerokie pole widzenia, dokładnie obserwują i dzięki temu wiedzą jakie jest tempo. – Jeśli osoby niesłyszące noszą aparaty słuchowe, to mogą w pewnym stopniu słyszeć muzykę. Ile? Każda wada jest inna. Natomiast osoby całkiem głuche mogą poczuć muzykę poprzez wibracje od głośników lub mogą widzieć muzykę właśnie w osobie, która tańczy, na przykład nauczycielu – mówi Iwona Cichosz, ambasadorka głuchych, aktorka, tłumacz języka migowego. Ma 27 lat. Grała w teatrze ulicznym, kocha pantomimę. Cała jej rodzina jest niesłysząca od pokoleń. Swoim zaangażowaniem daje doskonały przykład, że problemy ze słuchem nie przeszkadzają w realizowaniu marzeń i planowaniu kolejnych, dużo większych wyzwań. W 2016 roku została Miss Świata Głuchych.

W 7. edycji „Tańca z Gwiazdami” zachwyciła całą Polskę, inspirując do stworzenia innowacyjnego projektu nauki tańca dla Osób Niesłyszących w szkole tańca Danceworld by Agnieszka Kaczorowska. Iwona Cichosz przekonuje, że podążanie za marzeniami to coś więcej niż osiąganie rzeczy niemożliwych i mówi, jak ważne są aktywności takie jak taniec dla osób niesłyszących: – To najczęściej aktywności uważane za niemożliwe przez słyszących, no bo jak głusi mają tańczyć, skoro nie słyszą muzyki? Często nie mają pojęcia, że muzyka nie jest tylko i wyłącznie dźwiękiem. Muzykę można widzieć, czuć. Głusi czasem postrzegają świat tańca za niedostępny, z tego względu, iż rzadko można znaleźć zajęcia do nich dostosowane. Często po prostu sami tańczą, dla siebie, na imprezach itd.

Powstało jednak miejsce w Warszawie, które organizuje zajęcia z tańca dla niesłyszących. – Iwona mnie zainspirowała, więc stworzyłam w swojej szkole taką grupę. Wspaniale jest pokazywać, że nie ma rzeczy niemożliwych – mówi Agnieszka Kaczorowska, która poznała Iwonę Cichosz podczas „Tańca z Gwiazdami”, a teraz zaprosiła to współtworzenia projektu SILENT dla głuchych w szkole tańca. – Zajęcia pozwalają osobom niesłyszącym pokonywać bariery, odkrywać niedostępne dotąd możliwości oraz cieszyć się nową pasją wszystkimi zmysłami. Zajęcia będzie prowadziła Paulina Biernat – psycholog z wykształcenia i zamiłowania. To będą wyjątkowe zajęcia i mam nadzieję, że pozwolą wielu osobom realizować się pomimo barier – uważa Kaczorowska.

Te bariery często powodują, że osoby mające problem rezygnują lub nie podejmują walki. – Ja gdy napotykam na bariery to często czuję frustracje, myślę sobie „czemu zawsze musimy mieć pod górkę?!”, ale zaraz potem szybko narasta we mnie determinacja poszukiwania innej drogi, żeby ominąć tę barierę. Jak się udaje to wtedy czuję dziką satysfakcję i dumę, że nie poddałam się opiniom, stereotypom innych ludzi. Że posłuchałam siebie – opowiada Cichosz i dodaje: – Taniec jest dla każdego. To piękna droga do poznawanie siebie głębiej, tego kim jesteśmy, jak odczuwamy różne emocje, które wyzwalają nas. Taniec to prosta droga do zbliżania dwóch światów: głuchych i słyszących. Moment w którym tańczymy jest tak niezwykły, że wszelkie bariery znikają. Jesteśmy tylko my i taniec.

Skontaktuj się z nami!

Jak możemy Ci pomóc? Masz dodatkowe pytanie? Chcesz umówić się na indywidualną lekcję?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zamienimy każdą niepewność w wyczerpującą odpowiedź.

Nasza lokalizacja

ul. Kijowska 7
03-743 Warszawa